Язык:

Obywatelstwo polskie przez małżeństwo

Брак с гражданином Польши

22/01/2020

Извините, этот техт доступен только в “Polski”. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W czasach postępującej globalizacji, śluby pomiędzy obywatelami różnych państw, nikogo już nie dziwią. Tylko w naszym kraju, średnia liczba małżeństw zawieranych z osobami innej narodowości wynosi około 10 tysięcy rocznie. I choć ślub z obcokrajowcem w Polsce wymaga spełnienia dodatkowych formalności, to prawdziwa miłość z pewnością jest tego warta. Z tego artykułu dowiesz się, jak zawrzeć międzynarodowy związek małżeński i w jaki sposób ślub pomaga w staraniach o legalizację pobytu oraz polskie obywatelstwo.

Obywatelstwo polskie przez małżeństwo?

Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że małżeństwo z obcokrajowcem to coś więcej niż tylko sformalizowanie bliskiej relacji dwojga ludzi poprzez nałożenie na palec obrączek i złożenie przysięgi. Taki związek diametralnie zmienia sytuację życiową osoby, która nie jest polskim obywatelem. Zawieranie ślubów z cudzoziemcami niemającymi pobytu w Polsce wywołuje określone skutki prawne, między innymi pozwala na zalegalizowanie przebywania w naszym kraju, a także umożliwia staranie się o obywatelstwo polskie po ślubie.

 

Jednak samo wstąpienie w związek małżeński – cywilny lub konkordatowy – nie jest równoznaczne z otrzymaniem polskiego paszportu. Świeżo upieczony małżonek – cudzoziemiec będzie mógł ubiegać się o nie dopiero po 3 latach pozostawania w małżeństwie z obywatelem naszego kraju. Niewątpliwie jednak ślub w Polsce stanowi szansę na otrzymanie prawa stałego pobytu na terytorium RP już od dnia zawarcia małżeństwa w kościele lub urzędzie stanu cywilnego.

 

W celu uzyskania pomocy prawnej w kwestii karty pobytu, zezwolenia na pracę, wiz, legalnego pobytu i pracy, skontaktuj się, skontaktuj się: biuro@visaandwork.com, lub telefonicznie: (+48) 71 343 35 94

 

Dlaczego warto mieć obywatelstwo RP?

Po 3 latach od poślubienia Polki lub Polaka osoba z innego kraju może starać się o przyznanie jej naszej narodowości. Oczywiście możliwość posiadania polskiego obywatelstwa jest dostępna dla wszystkich cudzoziemców i niekoniecznie musi przebiegać właśnie przez zawarcie związku małżeńskiego. Tym samym obywatelstwo polskie przez małżeństwo stanowi jeden z wielu sposobów na uzyskanie polskiego paszportu. Posiadanie obywatelstwa z całą pewnością, jest niezwykle kusząca perspektywa, która daje mnóstwo korzyści.

 

Atutem posiadania polskiego paszportu jest swobodny dostęp do krajowego rynku pracy. Ułatwienia w tym zakresie występują na wielu płaszczyznach m.in. w zakresie dokumentacji. Nie posiadając obywatelstwa chcąc zmienić profesję czy miejsce pracy, musimy przechodzić całą procedurę zatrudnienia ponownie, co wiąże się z kosztami oraz straconym czasem spędzonym w urzędach. Oprócz tego mogą wystąpić różne komplikacje na linii pracodawca-pracownik, co może utrudnić całe przedsięwzięcie. Taka sytuacja nie występuje w przypadku pracownika mającego polskie obywatelstwo – w momencie chęci zmiany pracy, składamy wypowiedzenie i możemy bez przeszkód podjąć się innego zajęcia. Zatrudnianie osoby o polskiej narodowości jest również korzystne dla przedsiębiorców, ponieważ w przypadku obcokrajowców trzeba na bieżąco pilnować ważności zezwoleń oraz kart pobytu. Gdyby wygasły, a pracownik dalej pozostał aktywny zawodowo, mogą zostać nałożone kary grzywny w wysokości odpowiednio 3 tysiące dla pracodawcy oraz tysiąc złotych dla zatrudnionego.

 

Warto zaznaczyć, że osoba starająca się o obywatelstwo polskie po ślubie nie musi rezygnować z pierworodnego nadanego jej obywatelstwa. Podwójna narodowość może być atutem dla wielu pracodawców, np. w zakresie języka. Biorąc pod uwagę opisane kwestie, posiadanie polskiego obywatelstwa jest bardzo korzystne pod wieloma względami (nadanie obywatelstwa polskiego).

 

Ślub w Polsce – wymagane dokumenty

 

Osoba chcąca zawrzeć małżeństwo w Polsce bez posiadania obywatelstwa tego kraju, musi przygotować się na kilka dodatkowych formalności, których nie wymaga się przy zawieraniu ślubów między Polakami. Przede wszystkim, musi mieć ważny paszport oraz kartę pobytu w Polsce w przypadku ustanowionego prawa do przebywania na terenie RP. Wymagany jest również dokument potwierdzający prawo do zawarcia małżeństwa, wydany przez urząd stanu cywilnego kraju, z którego pochodzi cudzoziemiec. W przypadku osób z przyznanym statusem uchodźcy, niezbędne jest także okazanie Genewskiego Dokumentu Podróży (tzw. Travel Document).

 

Oprócz tego, aby zawrzeć ślub z cudzoziemcem niemającym pobytu w Polsce niezbędne są:

  • dowód osobisty.
  • skrócony odpis aktu urodzenia
  • odpis aktu zgonu współmałżonka (w przypadku wdów lub wdowców)
  • prawomocny wyrok rozwodowy lub odpis aktu małżeństwa z zapisem o rozwodzie – w przypadku osób rozwiedzionych
  • oświadczenie o nazwisku przyjętym przez małżonków oraz ich dzieci zawarciu małżeństwa w Polsce.

 

Podsumowanie

 

Możliwość uzyskania polskiego obywatelstwa przez małżeństwo zawarte z Polakiem lub Polką to tylko jedna z wielu korzyści, jakie daje formalizacja międzynarodowego związku. Z całą pewnością, przyszli małżonkowie będą musieli przygotować się na szereg formalności do spełnienia. Jednak dla ukochanej osoby warto zdecydować się na większe poświęcenie i wspierać ją w zawiłej oraz skomplikowanej procedurze formalnej, towarzyszącej organizacji takiego ślubu.

Вам нужна профессиональная помощь?

Обратитесь к нам.

chats