Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, osoba fizyczna, która jest lub była obywatelem RP, ma prawo wystąpienia z wnioskiem o wszczęcie procedury o urzędowe potwierdzenie obywatelstwa polskiego nabytego po swoich przodkach. Visa and Work zapewnia kompleksowe wsparcie w staraniach o poświadczenie faktu bycia Polakiem, kierując swoją usługę do osób zamieszkałych w kraju, jak i poza granicami Polski. Sprawdź, jak łatwo i szybko możesz uzyskać ważny dokument, korzystając z naszego doświadczenia oraz pomocy prawnej.
Procedura uzyskania obywatelstwa – jak wygląda krok po kroku?
Usługa kierowana jest do wszystkich tych, którzy spełniają przesłanki do otrzymania statusu obywatela Polski, np. mieli polskich przodków, jednak nie posiadają formalnego potwierdzenia tego faktu. Cała procedura uzyskania obywatelstwa krok po kroku opisana jest poniżej.
- Zbierz niezbędne dokumenty stanu cywilnego, które potwierdzą fakt bycia Polakiem.
- Złóż wniosek o poświadczenie do wojewody bądź konsulatu RP, jeśli mieszkasz za granicą.
- Dokonaj niezbędnych opłat i oczekuj na odpowiedź.
Oczywiście nie musisz wykonywać tych czynności samodzielnie – wystarczy, że skorzystasz z naszych usług, a my zapewnimy Ci pełne wsparcie w procedurze poświadczenia obywatelstwa po przodkach.
Gdzie złożyć wniosek o potwierdzenie obywatelstwa polskiego?
Wszystkie dokumenty wymagane do ubiegania się o stwierdzenie statusu Polaka, należy złożyć osobiście lub listownie w urzędzie wojewódzkim odpowiednim do Twojego ostatniego miejsca zamieszkania w Polsce. W przypadku braku takiego miejsca wniosek o potwierdzenie obywatelstwa polskiego kieruje się do wojewody mazowieckiego.
Osoby na stałe przebywające za granicą mogą przekazać dokumenty do poświadczenia w konsulacie RP w kraju swojego zamieszkania.
Poprawnie wypełniony dokument powinien zawierać:
- dane osobowe wnioskodawcy,
- dane przodków: rodziców oraz dziadków,
- inne informacje, które umożliwiają ustalenie stanu faktycznego i prawnego,
- załączniki na potwierdzenie informacji zawartych we wniosku.
Opłata za wydanie decyzji o poświadczeniu statusu obywatela RP wynosi 58 zł. W przypadku umorzenia procedury lub otrzymania odmowy możesz ubiegać się o zwrot pieniędzy. Do kosztów należy doliczyć opłatę skarbową w wysokości 17 zł w przypadku ustanowienia pełnomocnika.
Jak długo czeka się na obywatelstwo po przodkach?
Cała procedura trwa z reguły do 1 miesiąca od przekazania wszystkich niezbędnych dokumentów. W szczególnie skomplikowanych przypadkach uzyskanie potwierdzenia może wydłużyć się do 2 miesięcy. Warto dodać, że termin ten nie obejmuje opóźnień wynikających z niedostarczenia kompletnych dokumentów stanu cywilnego, ewentualnego zawieszenia postępowania czy oczekiwania na informacje z innych urzędów bądź archiwów. Jeśli zależy Ci na czasie i chcesz jak najszybciej poświadczyć obywatelstwo po przodkach, skontaktuj się z nami już dziś – pomożemy w opracowaniu wniosku, który będzie kompletny i wolny od błędów formalnych.